Święta to niewątpliwie niezwykły czas. Czas pełen wspomnień, wzruszeń i niezapomnianych chwil. To także czas pokoju, pojednania i rodzinnego ciepła… Jesteśmy dla siebie bardziej życzliwi i chętniej sobie pomagamy. Ze wszystkich stron trafiają do nas życzenia, kartki, nawet od osób, z którymi nie mamy częstego kontaktu. To umacnia naszą wiarę w ludzi. Dostrzegamy gesty dobroci i z radością je odwzajemniamy. Zauważamy potrzebujących i wyciągamy pomocną dłoń. Przypominamy sobie także o dawnych sporach, które warto byłoby zakończyć. Chcemy ze spokojnym i czystym sercem przeżyć ten czas. Bez względu na wiarę, jednoczymy się, wspieramy dobrym słowem i uśmiechem. Dla mnie to cud Świąt Bożego Narodzenia.

W 2020 roku tradycyjne spędzanie Świąt może mieć nieco inną formę. Trudna sytuacja pokrzyżowała plany wielu rodzinom i sprawiła, że w tym roku spotkania przy jednym, wspólnym stole mogą nie dojść do skutku. Dlatego tym bardziej potrzebujemy wszyscy domowego ciepła i bliskości.

*****

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy nam wszystkim…

Umiejętności doświadczania chwili

Święta to idealny czas by przełączyć się z „trybu działania” na „tryb bycia”, by oderwać się od codziennych spraw, zapomnieć o przeszłości i zostawić na chwilę przyszłość, by być Tu i Teraz. Wydobyć z tych wyjątkowych dni jak najwięcej dla siebie, ale także być dla innych. Poczuć klimat Świąt wszystkimi zmysłami i dostrzegać dobro, które dzieje się wokół nas. Zwolnijcie, nacieszcie się tą wyjątkową chwilą!

Umiejętności przebaczania

Być może w Waszych sercach tkwią stare rany, które ciągle bolą. Być może jest ktoś, z kim nie rozmawialiście od długiego czasu, a kto czeka na gest z Waszej strony. Być może macie pragnienie, by pojednać się z tą osobę i raz na zawsze zamknąć jakiś rozdział z Waszego życia. Święta są ku temu idealną okazją. Przebaczenie nie musi być aktem serca, czasami trudno jest wybaczyć komuś, kto bardzo nas skrzywdził. Wystarczy akt woli. Od tego wszystko się zaczyna i zmienia. Skrywane urazy niszczą przede wszystkim nas, nie pozwalają osiągnąć pełni szczęścia. Dlatego zróbmy ten gest, nie tylko dla tej drugiej osoby, ale przede wszystkim dla siebie.

Ufności, że to co nas spotyka ma jakiś głębszy sens

Wierzę w to, że nic nie dzieje się bez przyczyny, że czasami sens pewnych wydarzeń, nawet tych trudnych, dostrzegamy po latach. Widzimy jak jedna historia pociąga za sobą drugą. I gdyby nie ta trudna decyzja z przeszłości, dziś nie mielibyśmy kogoś lub czegoś na czym bardzo nam zależy. Jest wiele takich zdarzeń w moim życiu. Niejednokrotnie błędy, które popełniałam w przeszłości doprowadziły mnie do cudownych wydarzeń w przyszłości. Czasami lekcje były bardzo bolesne, a ja dopiero po latach zobaczyłam ich sens. Dziś staram się przyjmować wszystko z pokorą i ufnością i akceptuję wydarzenia, które się pojawiają.

Dzielenia się miłością

To ważne by mieć wokół siebie ludzi, którzy nas kochają, a jeszcze ważniejsze jest dzielenie się miłością z innymi. Nawet jeśli nie mamy życiowego partnera, dzieci, rodziców, zawsze jest ktoś, komu możemy okazać serce. Im więcej miłości dajemy, tym więcej pojawia się jej w naszym życiu. Nie czekajmy aż sama do nas przyjdzie. Zacznijmy od siebie. Warto okazywać sobie miłość na co dzień, mówmy naszym bliskim jak bardzo ich kochamy. Otwierajmy się na drugiego człowieka.

Akceptacji i nadziei na lepsze jutro

Wiara, nadzieja i miłość to filary szczęścia. Nigdy nie traćmy nadziei, że za zakrętem czeka nas coś dobrego, że odnajdziemy w życiu swoją drogę, pasję, wymarzoną pracę, miłość. My mamy swoje małe, osobiste marzenia i nie tracimy nadziei na ich realizację. Ale jednocześnie staramy się akceptować miejsce, w którym się znajdujemy. Nasze ograniczenia, talenty, sukcesy i porażki. Są składową naszego życia, to one nas kształtują.

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia, pełnych wiary, nadziei i miłości!