Wentylacja w kamperze

Izolacja i wentylacja – są integralną częścią komfortu podróżowania kamperem.

Dobrze izolowany van będzie ciepły i przytulny w zimnie i chłodny w upale. Więcej na temat izolacji znajdziesz TUTAJ

Dobra wentylacja w kamperze pomoże usunąć gorące powietrze, zapachy kuchenne i parę wodną, dzięki czemu będzie pachnieć świeżością.

Wentylacja w kamperze

Całą ciężką pracę i wydatki związane z przebudową busa z pewnością wieńczą podróże w wygodnym kamperze, prawda? Nie, jeśli nie masz zainstalowanej odpowiedniej wentylacji!

Wentylacja w kamperze ma kluczowe znaczenie. Pomoże Ci uzyskać przepływ powietrza, którego potrzebujesz w swoim vanie, dzięki czemu nie będziesz mieszkać w miejscu, które śmierdzi jak szatnia drużyny piłkarskiej w mokry dzień!

W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o wentylacji w kamperze, w tym dlaczego jej potrzebujesz, rodzaje wentylacji, najlepsze wentylatory dachowe, porady dotyczące instalacji, a także przegląd wentylacji w naszym Sprinterze.

Dlaczego wentylacja w kamperze jest ważna?

W porównaniu z nowoczesnymi domami, miejsce w kamperze jest mocno ograniczone. Życie w tak ograniczonej przestrzeni, gotowanie, branie prysznica, spanie itd. w naturalny sposób generuje dużo gorącego powietrza i nieprzyjemnych zapachów.

Bez dobrej wentylacji wszystko to spowoduje problemy, sprawiając, że życie w kamperze nie będzie komfortowe.

 • Nieprzyjemne zapachy
 • Gorące i duszne powietrze
 • Kondensacja

Przyjrzyjmy się, jak dobra wentylacja pomaga w każdym z tych problemów.

Pozbycie się zapachów i zanieczyszczeń powietrza

Zapachy z gotowania, odpady żywnościowe, pranie i zapach ciała mogą tworzyć śmierdzącą miksturę, jeśli nie są trzymane w ryzach.

Tylko dobra wentylacja zapewni przepływ świeżego powietrza w KAMPERZE.

Zużyte powietrze zawierające zapachy kuchenne i inne zapachy zostanie zastąpione czystym powietrzem, co pomoże całkowicie wyeliminować nieprzyjemne zapachy.

 

Regulacja temperatury w kamperze

Bez wentylacji wnętrze kampera może się bardzo nagrzać, znacznie bardziej niż temperatura na zewnątrz. To metalowe pudełko może stać się trochę piekarnikiem w bezpośrednim świetle słonecznym.

Gotowanie w pomieszczeniu spowoduje jeszcze większe rozgrzanie pomieszczenia, jeśli gorące powietrze nie będzie mogło uciec. Wtedy kamper nie będzie przyjemnym miejscem do spędzania czasu.

Odpowiedzią jest dobra wentylacja, która pomaga regulować temperaturę. Dzięki niej gorące powietrze może się ulotnić i być zastąpione przez świeże, chłodniejsze powietrze.

Unikanie przerażającej kondensacji

Im wyższa wilgotność powietrza, tym więcej wilgoci w kamperze, a pozostawiona wilgoć to recepta na prędzej czy później pojawiające  się różnego rodzaju problemy.

W wilgotnych warunkach kwitnie pleśń, co nie jest idealne dla alergików. Dodatkowo wnętrze kampera może ulec zniszczeniu. Wszelkie tkaniny i materiały drewniane mogą zacząć gnić i będzie to kolejne źródło nieprzyjemnych zapachów.

Sytuacja robi się jeszcze trudniejsza, gdy dochodzi różnica temperatur. Wtedy ciepłe, wilgotne powietrze natrafia na chłodniejszą powierzchnię (okna, meble, powierzchnie metalowe) i dochodzi do kondensacji. To z kolei ostatecznie doprowadzi do rdzy lub pleśni. Kondensacja to rzecz, której chcemy za wszelką cenę uniknąć w kamperze.

 

kondensacja

Skąd pochodzi cała wilgoć?

To zadziwiające, jak dużo pary wodnej wytwarzamy podczas prostych czynności w vanie.

Nie tylko z gotowania i prysznica, ale tak samo dzieje się z oddychaniem.

 

Aby zminimalizować wytwarzaną parę wodną, możesz zrobić następujące rzeczy,

 • W miarę możliwości gotuj na świeżym powietrzu.
 • Jeśli to możliwe, bierz prysznic na zewnątrz.
 • Utrzymuj samochód w cieple.
 • Unikaj wieszania mokrych ubrań czy ręczników.
 • Chroń przed wyciekami!
 • Możesz również zastosować różnego rodzaju pochłaniacze wilgoci.

Pomimo dobrych chęci nadal musisz żyć i zdecydowanie musisz oddychać! Nie wyeliminujesz całkowicie pary wodnej z powietrza.

Jedyną odpowiedzią na problem kondensacji jest doskonała wentylacja kampera.

 

Ile wentylacji potrzebuje Twój kamper?

To, ile wentylacji potrzebuje samochód kempingowy, zależy od kilku czynników. Nie ma sztywnej reguły, ale więcej jest zdecydowanie lepiej niż mniej.

Podstawowe zasady wentylacji pozostają takie same: Dobry system wentylacji kampera oznacza doprowadzenie czystego, świeżego powietrza z zewnątrz i wydalanie gorącego, nasyconego wilgocią powietrza na zewnątrz.

Twój kamper potrzebuje wystarczającej wentylacji, aby utrzymać cyrkulację powietrza, usuwając wytwarzaną parę wodną.

Zatem im więcej osób korzysta z kampera, tym więcej źródeł wilgoci i tym większy jest potrzebny system wentylacji.

 

Rodzaje wentylacji kamperów

Dobry system wentylacji kampera będzie wykorzystywał kombinację wielu metod w celu uzyskania najbardziej wydajnego przepływu powietrza.

Kamper nie jest hermetyczny. Otwory w desce rozdzielczej, uszczelki drzwi i nadwozia już zapewniają dopływ świeżego powietrza do vana. Samo to jednak nie wystarczy.

 

Okna i owiewki

Otwieranie okien w kamperze, oczywiście jeśli je masz, to prosty sposób na zwiększenie wentylacji. Niestety nie zawsze jest to idealne rozwiązanie.

Opierając się na naturalnym przepływie powietrza, w bezwietrzny dzień, kilka otwartych okien nie zapewni wystarczającej wentylacji, na tyle aby uniknąć kondensacji.

Otwarte okna, zwłaszcza gdy śpisz, mogą stanowić również zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Dobrze jest mieć więc okna kamperowe, które można zablokować, podczas gdy są uchylone. Jak zamontować takie okna znajdziesz TUTAJ.

Jeśli nie masz okien kamperowych, uchylanych, tylko okna samochodowe pojawi się kolejny problem, gdy pada deszcz (informacje na temat rodzajów okien znajdziesz TUTAJ). Skończy się na tym, że woda wpadnie do kampera – dokładnie odwrotnie niż to, co chcielibyśmy osiągnąć.

Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest założenie owiewek na szyby. Dodając owiewki, nadal możesz otwierać okna i chronić wnętrze przed deszczem. Gdy są przyciemniane, maskują również fakt, że okno jest otwarte.

Przypadkowy złodziej prawdopodobnie nie zauważy lekko otwartego okna. Nie jest to w 100% bezpieczne, ale pomaga.

Samo to nadal nie wystarcza, ale przy wentylacji kampera liczy się każdy pobór świeżego powietrza.

Kratki wentylacyjne z żaluzjami

Kilka żaluzjowych wlotów powietrza zamontowanych w strategicznych miejscach w ścianach kampera zapewni stały dopływ świeżego powietrza.

Otwory wentylacyjne umieszczone w dolnej części ścian będą wciągać świeże, chłodne powietrze. Otwory wentylacyjne zainstalowane w górnej części ścian lub w dachu pozwolą na ucieczkę gorącego, stęchłego powietrza.

Najlepiej umieścić kratki wentylacyjne w obu pozycjach, aby zapewnić cyrkulację powietrza.

Upewnij się, że za każdym otworem wentylacyjnym zamontowano moskitiery, aby zapobiec przedostawaniu się niepożądanych owadów do kampera.

Podobnie jak otwierane okna, kratki wentylacyjne nie stanowią kompletnego rozwiązania, ale odgrywają rolę w ogólnym systemie wentylacji kampera.

 

Wywietrzniki dachowe napędzane wiatrem.

Te napędzane wiatrem wywietrzniki dachowe są małe, dzięki czemu idealnie nadają się do dachów żebrowanych, takich jak w Sprinterze.

Zasilane wyłącznie wiatrem nie wyczerpią baterii Twojego kampera.

Podczas jazdy mogą przyspieszyć, aby zaczerpnąć powietrza. Szybkości obrotów mogą być dość wysokie, więc są bardziej efektywne niż żaluzjowe kratki wentylacyjne na dachu.

Prawidłowo zamontowane wywietrzniki dachowe są wodoodporne. Niepozorne, idealnie nadają się do ukrytego biwakowania i są niedrogie.

 

Wentylatory dachowe

Wentylatory dachowe elektryczne to najlepszy sposób na wykończenie kompletnego systemu wentylacji kampera. Ponieważ są napędzane silnikiem, nie musisz polegać na wietrze do wentylacji.

Aby je zainstalować, musisz wyciąć otwory w dachu (aby zobaczyć montaż okien i wentylatora kliknij TUTAJ)

Wybierając najlepszy wentylator dachowy do kampera, weź pod uwagę:

 • Ile energii zużywa – i upewnij się, że projekt elektryczny kampera to uwzględnia.
 • Najlepiej współpracują ze sobą dwa wentylatory – jeden czerpie czyste, świeże powietrze, a drugi usuwa nie świeże, ciepłe powietrze, ale są już nowoczesne modele, które posiadają obie funkcje w jednym
 • Rozmiar busa a moc wentylatora – małe samochody dostawcze mogą nie potrzebować pełnej wydajności niektórych z najmocniejszych modeli.
 • Jeśli wymieniasz istniejący wentylator, sprawdź rozmiar otworu.
 • Wysokość sufitu – czy można dosięgnąć elementów sterujących na wywietrzniku dachowym? Jeśli nie, rozważ modele ze zdalnym sterowaniem.
 • Wysokość osłony wentylacyjnej – wysokie osłony mogą rzucać cień na panele słoneczne w kamperze i mogą nie być szczególnie aerodynamiczne.

 

Najlepsze wentylatory dachowe do kamperów

Asortyment elektrycznych wywietrzników dachowych jest bardzo zróżnicowany, podobnie jak ich funkcje.

Mają takie funkcje, jak automatyczne czujniki deszczu, zdalne sterowanie, regulowane prędkości i klimatyzację.

Na rynku dominują 3 główne marki: Fiamma, Dometic i MaxxAir.

Fiamma Turbo Vent

Włoska firma Fiamma jest znana na całym świecie jako wiodąca marka akcesoriów do kamperów i kamperów. Fiamma Turbo Vent to ich jedyna oferta dla elektrycznych wywietrzników dachowych.

10 skrzydłowy wentylator wyposażony jest w silnik o mocy 12V DC, działa z 5 różnymi prędkościami, z elektronicznym sterowaniem pozwalającym na szybką i bezproblemową zmianę obrotów.

Nawiewnik może być dostosowany do nawiewu lub wywiewu powietrza.

Maksymalny przepływ powietrza: 35m³/min

Pobór mocy: 36W

Pobór prądu:  Min. – Max.: 0.3 – 3amp.

Posiada wbudowany termostat, który pomaga kontrolować temperaturę wewnątrz kampera.

Pokrywa jest otwierana ręcznie, a dotykowe przyciski umożliwiają prostą zmianę ustawień.

DOMETIC FANTASTIC FAN

W latach siedemdziesiątych pierwsze lodówki na baterie zostały wyprodukowane przez WAECO. Stanowią teraz część firmy Dometic, która oferuje szeroką gamę sprzętu do kamperów.

Ich asortyment obejmuje toalety do samochodów kempingowych, lodówki, markizy, a ostatnio systemy wentylacyjne.

Wentylator Dometic jest popularny w przebudowach kamperów i jest dostępny w 4 różnych modelach.

Model z najwyższej półki, Fantastic Fan 7350, posiada 14 ustawień prędkości, czujnik deszczu, dzięki czemu zamyka się automatycznie i posiada pilota.

Zużycie prądu od 0,2-1,9 A

Wydajność max. 26 m3/min

Posiada wbudowany termostat, który pomaga kontrolować temperaturę wewnątrz kampera.

Najpopularniejszym modelem jest Fantastic Fan 2250. Jest to tańsza opcja i nie ma czujnika deszczu ani pilota. Jednak sa to funkcje, bez których można spokojnie się obejść.

MaxxAir Fan

MaxxAir istnieje od 40 lat. Ich wentylatory do kamperów to produkty z najwyższej półki z najbardziej zaawansowaną technologią i funkcjami.

MaxxFan 7500k to ich najwyższej klasy wentylator dachowy.

Dzięki 10 ustawieniom i osłonie przeciwdeszczowej działa nawet podczas deszczu na zewnątrz.

Przy najwyższym ustawieniu MaxxFan może przesuwać potężne 33 m3/min powietrza i do 4 amperów na godzinę.

Możesz ustawić czujnik temperatury tak, aby wentylator włączał się i wyłączał automatycznie.

 

Wskazówki dotyczące instalacji wentylacji

 • Ponieważ zimne powietrze opada, gorące powietrze gromadzi się pod sufitem kampera. Dach jest więc idealnym miejscem do zainstalowania otworów wentylacyjnych, aby pomóc usunąć powietrze.
 • Umieść otwory wlotowe, aby świeże powietrze wpadało niżej na ściany kampera, tworząc dobry przepływ powietrza, pomagając naturalnemu procesowi.
 • Zdecyduj się na układ kampera przed zainstalowaniem otworów wentylacyjnych. W miarę możliwości staraj się unikać umieszczania otworów wentylacyjnych za meblami. Zamontuj wywietrznik dachowy nad kuchenką, łóżkiem lub jednym i drugim.
 • Zainstaluj wywietrznik dachowy w okolicy prysznica.
 • Zainstaluj moskitiery we wszystkich otworach wentylacyjnych, aby zapobiec owadom, które sprawią, że Twój van również będzie ich domem.
 • Wycinanie otworów w busie to nerwowe przeżycie. Zmierz, zmierz i jeszcze raz zmierz przed rozpoczęciem cięcia.
 • Rozważając zainstalowanie otworów wentylacyjnych w podłodze, zastanów się, gdzie je umieścisz. Tył vana będzie bardziej zakurzony niż przód. Upewnij się, że masz łatwy dostęp do filtrów przeciwkurzowych, ponieważ musisz je regularnie czyścić.

 

System wentylacji w naszym Sprinterze

Zdecydowaliśmy się na Fiamma Turbo Vent. Jest to nie tylko najbardziej przystępny cenowo model wśród najlepszych wywietrzników dachowych, ale ma też najniższe zapotrzebowanie na moc przy wielkości przepływu powietrza, które generuje. Jesteśmy też bardzo zadowoleni z jego wydajności.Zamontowaliśmy również dwa kamperowe, uchylne okna boczne.Mamy też mały wywietrznik w drzwiach łazienki. Dodatkowo umiejscowienie łazienki zaraz przy wejściu pozwala na szybkie wywietrzenie łazienki po prysznicu.