Jaki prezent dla podróżnika Vanlifer’a

Prezent na święta, nie musi być drogi i wielki. Może być skromny, a przede wszystkim przemyślany i trafiony. Niech to będzie upominek, który naprawdę się przyda. W innym przypadku wyląduje na śmietniku lub w ciemnym kącie w domu.

Tym bardziej jest to istotne, jeśli szukasz prezentu dla podróżnika – Vanlifer`a. Przestrzeń w vanie jest dość ograniczona, więc zdecydowanie nie warto kupować czegoś, co zajmie zbyt dużo miejsca lub nie będzie użyteczne.

Paweł i ja podróżujemy własnoręcznie zbudowanym kampervanem od około roku, więc doceniliśmy już praktyczne i niezbędne przedmioty. Dlatego chciałabym udostępnić tu kilka pomysłów na prezenty, opartych na naszych osobistych doświadczeniach związanych z tym, co uwielbiamy mieć w pod ręką i używamy. 

PREZENTY CZASO-UMILACZE

Zacznę od czasoumilaczy, bo są praktyczne i potrafią umilić czas niejednemu podróżnikowi – Vanlife`rowi. Może to być np. ciepły koc, termofor, kapcie lub zapachowa świeczka. Świetne są też kubki z sitkiem i pokrywką do przygotowywania naparów. Zestawienie takiego kubka z paczką dobrej herbaty będzie naprawdę fajnym prezentem.

COŚ DLA CIAŁA

Ludzie podróżujący kamperem, samochodem, z przyczepą czy z namiotem, z reguły lubią kontakt z naturą, przyrodą i nie brak im wrażliwości na losy ziemi. Niejednokrotnie nocując gdzieś “na dziko” korzystają z kąpieli w jeziorze, czy myją naczynia w strumieniu. 

Doskonałym prezentem będą zatem produkty ekologiczne, nie zagrażające środowisku. Takie produkty można nabyć u EcoVan.

EcoVan to eko i zero waste sklep internetowy wspierający polskich producentów naturalnych kosmetyków, producentów rzeczy z recyklingu i materiałów biodegradowalnych.

Mają w swojej ofercie kosmetyki, środki czystości, naczynia. Wszystko z naturalnych składników, przyjaznych dla ciała i przyrody.

COŚ DLA DUSZY i UMYSŁU

Przede wszystkim aby umysł był sprawny, szare komórki nie zamarzły i myśli z główki nie wywiało warto nosić po prostu czapkę. Taką z napisem „VANLIFE” możecie nabyć u Tripciak Crew.

Terasfera van life polska

Książki nie przestają być dobrym pomysłem na prezent, tak naprawdę dla każdego. Czytanie nie tylko pozwala wyłączyć się i zapomnieć o troskach, ale także rozwija, kształtuje wyobraźnię i poszerza wiedzę. Podróżników mogą zainteresować reportaże i literatura faktu. Pozwalają one poznać opisywane miejsca nie tylko pod względem walorów turystycznych, ale również w warstwie społecznej i kulturalnej.

Liderem wśród wydawnictw skupiających się na formie reportażowej jest Wydawnictwo Czarne. Przez ponad 20 lat wydało ono wiele świetnych tytułów które otrzymały prestiżowe nagrody literackie i dziennikarskie. W ofercie nie brakuje reportaży podróżniczych pokazujących prawdziwy świat, nie ubarwiając go.

terasfera czyta

Książki wydają również polscy blogerzy i vlogerzy podróżniczy. Gorąco polecam ich publikacje, oparte na prawdziwych doswiadczeniach i przeżyciach.

  • „Poradnik podróży samochodowych i van life`u to owoc współpracy Karola i Oli z Busem przez świat oraz Kasi i Łukasza z PodróżoVania. Zebrali wspólne doświadczenia i przelali na papier. Pozycja obowiązkowa dla osób, które dopiero zamierzają stać się podróżnikami i potrzebują kompendium wiedzy na temat  podróży samochodowych i van life`u.
  • „Wielki Wóz” i „Droga”autorstwa Katarzyny Gawlas z PodróżoVania to zawarta w dwóch częściach opowieść o spełnianiu marzeń, o podróżach kampervanem po Europie, ale także w głąb siebie.  Porusza wiele tematów odnośnie Van life, czyli życia w drodze i emocji z tym związanych.
  • „Urok. Historie z Tanzanii i Zanzibaru” Kai Kraski i Mateusza Mękarskiego z kanału Globstory, to seria reportaży, ukazujaca kawałek Afryki nie oczami korzystającego z urlopowych scenerii turysty, ale wrażliwego obserwatora, ciekawego i otwartego na inność. Autorzy zaglądają za parawany rozstawione dla zachodnich, bogatych turystów i pokazują nam to, co udaje im się odnaleźć po tej gorszej, brzydszej, nielukrowanej stronie.

Dodatkowym plusem jest to, że większość książek można nabyć w formie ebooków. Jeżeli ktoś posiada czytnik elektroniczny, pozwala to zaoszczędzić cenne miejsce w vanie. No a jeśli ktoś takiego czytnika nie posiada, to można mu go oczywiście podarować w prezencie.

COŚ DLA WYGODY 🙂

Kampery zazwyczaj są doładowane do granic możliwości a czasami nawet przekraczają te magiczna granicę 3,5 ton.

Świetnym prezentem dla podróżnika – Vanlifer`a może być zawieszenie pneumatyczne do kampera. 

Standardowe zawieszenie montowane w vanach potrafi udźwignąć spore obciążenia. Jednak by jeździć bardziej komfortowo i czuć się pewniej w zakrętach można w łatwy sposób ulepszyć go bez wydawania fortuny. Poduszki pneumatyczne pomagają też wypoziomować kampera.

Montaż zawieszenia oferuje firma MTT System z Gliwic, która jest w 100% polską firmą i cała produkcja odbywa się u nich na miejscu. Pozwala to na szybką realizację zamówienia i stałą dostępność części zamiennych.

Firma cały czas rozwija sieć swoich partnerów w całej Europie – mają też oddział w Anglii.

INNE POMYSŁY NA PREZENT dla podróżnika Vanlife`ra

Jeśli macie jeszcze jakieś inne pomysły na prezent dla podróżnika – Vanlifer`a, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach.

Pamiętajcie jednak, że to nie prezenty są w tym okresie najważniejsze. Warto skupić się na relacjach, nie na przedmiotach. Spędźmy te święta w gronie bliskich, przeżyjmy je bardziej i bądźmy ze sobą naprawdę.