Plan budowy kampera? Czy to jest potrzebne? Myśleliśmy – po co planować? Przecież to strata czasu. Widzieliśmy mnóstwo krótkich filmów timelapse z pełnej konwersji busa na campervana. Wyglądało, że jest to całkiem proste skoro mieściło się w 5 minutowym filmie, na którym ludzie szybko machają rękami i jeszcze szybciej prezentują efekt końcowy.

Zamiast planować lepiej więc działać. Planowanie kampera nam nie zbuduje!

Owszem samo planowanie kampera nie zbuduje, ale  działanie bez planu też nie. Planowanie wprowadza ład, porządek i organizację w dążeniu do realizacji celów. Mając już za sobą pewne doświadczenia uważam że najsensowniej jest działać mając plan.

Plan to nie tylko sposób dobrego wykorzystania czasu i środków jakimi dysponujemy ale też przewidywanie zdarzeń i stanów rzeczy, na które chcemy mieć wpływ. Co jeszcze daje planowanie?

Pozwala na wybór rozwiązań i podejmowanie dobrych decyzji

Zabierając się za przebudowę będziecie musieli podjąć bardzo dużą liczbę decyzji w zakresie rozwiązań technicznych, wyboru materiałów, urządzeń, czy też sposobów wykonania kolejnych etapów. Dobrze więc znaleźć czas aby pomyśleć, zastanowić się i wybrać  to co będzie dla Was najlepsze. Ułożenie tego wszystkiego pozwoli uporządkować chaos w głowie, ogarnąć tysiąc pomysłów i iść do przodu a nie kręcić się w kółko.

Planowanie nadaje sens działaniu

Mając  konkretny plan, uwzględniający harmonogram prac po prostu wiemy co i w jakiej kolejności jest do zrobienia aby zrealizować cel. Podczas budowy kampera jest to szczególnie ważne, bo wierz mi ostatnie czego chcesz, to położyć izolację, przykryć ją panelami na ścianach i na suficie, a potem przypomnieć sobie, że pominąłeś jakiś krok, np. położenie kabli elektrycznych. Postępowanie zgodne z planem jest nieporównywalnie lepsze od improwizacji i ciągłego wprowadzania poprawek. Na dłuższą metę będzie cię to kosztować mniej czasu i mniej pieniędzy.

Terasfera vanlife

Czas realizacji projektu

Plan jest prywatnym, osobistym zobowiązaniem przed samym sobą. Narzuca dyscyplinę działania, motywuje do podjęcia aktywności. Jeśli masz to rozpisane na papierze, trudniej Ci to zignorować, udawać że tego nie ma i stosować wymówki czy uniki. W budowę kampera trzeba włożyć naprawdę bardzo dużo wysiłku i poświęcić mnóstwo czasu. Samodyscyplina będzie na pewno pomocna szczególnie jeśli zamierzasz to robić w weekendy czy po pracy. Trzymanie się planu zwiększy szansę na ukończenie projektu w zamierzonym czasie.

Zaplanowanie kosztów

No i w końcu jest coś o pieniądzach. Planowanie pozwala zminimalizować ryzyko nietrafionych decyzji i oszczędzi Twoją kieszeń. Bo będziesz działać z rozmysłem a nie pod wpływem emocji. Będziesz mógł oszacować jakie rozwiązania są w zasięgu twoich możliwości. Sporządzenie budżetu oraz jego kontrola ułatwi Ci realizację projektu w ramach wstępnych założeń finansowych.

*****

Opracowanie planu działania nie jest więc stratą czasu, jeśli dzięki temu czujemy się spokojni, pewni siebie i widzimy konkretne korzyści. Czasami jednak warto podejmować spontaniczne decyzje, niezaplanowane a takich zapewne również nie unikniecie podczas budowy kampera.

*****

A jak to wygląda u Was? Wolicie mieć plan i się go trzymać? Czy raczej luz i spontan?