Gdzie wymienić lub napełnić butle? – to często pojawiające się pytanie wśród posiadaczy przyczep i kamperów. Szczególnie jeśli ktoś wybiera się w długą podróż po wielu krajach. Najpopularniejszym bowiem rozwiązaniem jest wożenie butli wymiennej. Jednak nawet w Europie nie ma uniwersalnych rozwiązań stąd butle w różnych krajach są inne.  I tu pojawiają się problemy z wymianą. Napełniania takich butli też często odmawiają na stacjach. Dlatego my zdecydowaliśmy się na instalację zbiornika LPG stałego, który jest ciekawszą alternatywą dla butli gazowych.

Montaż takiej instalacji ma swoje plusy i minusy.

Dużym atutem jest to, że instalacja tego typu nie zabiera nam cennego miejsca w bagażniku, czy w szafce kuchennej. Kolejnym plusem jest możliwość napełniania gazem LPG na każdej stacji, która posiada taką usługę. Do tego celu potrzebujemy jedynie kompletu zmiennych adapterów. Największym plusem jest jednak dużo niższa cena użytkowania. Przykładowo w Anglii napełnienie 16l zbiornika gazem LPG kosztuje 9 funtów (ok 35zł) a uzupełnienie standardowej butli o podobnej pojemności 40 funtów (ok 250zł).

Montaż instalacji ze stałym zbiornikiem niestety jest o wiele bardziej skomplikowany niż montaż standardowej butli. Jeśli chcesz zobaczyć jak to zrobić krok po kroku wejdź TUTAJ!

Koszt takiej instalacji też jest dużo wyższy ale jak już wcześniej wspomniałam zwróci się nam w użytkowaniu

Gdzie wymienić lub napełnić butle w kamperze?

Przygotuj się na tankowanie!

Choć jest to wiedza ogólnodostępna, to jednak wiele osób nie wie, że podróżując po Europie, możemy na stacjach benzynowych, napotkać się na dystrybutory z różnymi końcówkami do tankowania. Przez co zatankowanie gazu może być niemożliwe.

Najpopularniejsze modele końcówek i adapterów do LPG

Istnieje kilka modeli końcówek, które można spotkać w różnych krajach. Należy jednak zaznaczyć, że nawet w obrębie jednego kraju może dochodzić do różnic w wykorzystywanych końcówkach. Takim przykładem są nasi zachodni sąsiedzi. W Niemczech bliżej Polskiej granicy wykorzystywane są inne końcówki niż w pobliżu granicy Holenderskiej.

Do najczęściej wykorzystywanych rodzajów końcówek można zakupić specjalne adaptery:

  • Adapter Włoski – DISH wykorzystywany w ogromnej części Europy. Jest to również rodzaj końcówki wykorzystywany w naszej ojczyźnie. Dzięki temu bez problemu zatankujemy w Polsce, Słowacji, Czechach, większości krajów Bałkańskich, Austrii, Francji i oczywiście we Włoszech jak sama nazwa wskazuje.
  • Adapter Holenderski – Bayonet użycie adaptera będzie koniecznie m.in. w Holandii, części Niemiec, Hiszpanii oraz na Wyspach Brytyjskich.
  • Adapter Rosyjski – jego użycie będzie konieczne w krajach takich jak Rosja, Ukraina oraz Białoruś.
  • Przejściówka ACME – używana w części Niemiec, jak również w Belgii oraz Irlandii.
  • Przejściówka Euro Connector – stosowana w Hiszpanii oraz Portugalii.

Zbiornik stały jest dozwolony w przeprawie Euro tunelem!

Jeśli podróżujesz kamperem, przyczepą kempingową lub innym pojazdem wyposażonym w sprzęt do gotowania, każdy pojemnik z łatwopalnym gazem musi zostać zadeklarowany na żądanie i zostanie sprawdzony w odpowiednim punkcie kontrolnym przez Eurotunnel Le Shuttle

Pojemniki z łatwopalnym gazem mogą być przewożone z następującymi ograniczeniami:

W przypadku pojemników przenośnych (butle / cylindry itp.): Maksymalnie 47 kg na butlę i nie więcej niż 50 kg na pojazd, jeśli jest więcej niż 1 pojemnik;

W przypadku stałych kontenerów (zbiorników): maksymalnie 47 kg na kontener i nie więcej niż 50 kg na pojazd, jeśli jest więcej niż 1 kontener.

Stałe zbiorniki nie mogą być wypełnione w więcej niż 80%. Pojemność kontenera zostanie sprawdzona przez personel Eurotunelu.

Pełne informacje prawne są dostępne TUTAJ.