Po co właściwie budować kampera od podstaw. Dlaczego miałbyś sam przerabiać blaszaka, skoro możesz kupić już gotowca? Te pytania mogą pojawić się w Twojej głowie, gdy zaczynasz myśleć o posiadaniu kampera. Dlaczego miałbyś przechodzić przez te wszystkie kłopoty z budową? Czy ta gra jest warta świeczki?

Rozumiem Cię i to jest dobre pytanie. Powiedzmy na wstępie, że nie ma nic złego w zakupie gotowej przyczepki czy kampera, którym możesz podróżować od razu, tym bardziej jeśli nie masz czasu. Jednak chce pokazać Ci, ze jest kilka korzyści z samodzielnej konwersji.

pierwszy powód – NISKA CENA

Jedną z największych zalet budowy własnego kampera jest niski koszt, zwłaszcza jeśli zamierzasz wykonać całą pracę samodzielnie. Jeśli znajdziesz dobrą starszą furgonetkę wyposażysz ja w  podstawowe elementy i akcesoria, użyjesz materiałow z recyklingu mozesz otrzymac pojazd skrojony na miare za ułamek ceny fabrycznej kampera. Oczywiście wszystko zależy od Twoich potrzeb i budżetu, ale da się to zrobić tanio!

po drugie –  PERSONALIZACJA

Ludzie często pytają „Jaki jest idealny projekt przebudowy campervana?” – odpowiedź brzmi: Taki, który odpowiada Twoim oczekiwaniom i indywidualnym potrzebom! To właśnie jest tak wspaniałe w ręcznie robionych kamperach, że niczego nie zakładają. Samokonstruktor ma wiele możliwości. Wybór pojazdu podstawowego, układu wnętrza oraz wyposażenia i gadżetów. Chcesz mieć dużo szuflad do przechowywania sprzętu wspinaczkowego? Nie ma problemu. Jeśli po całodniowej wędrówce potrzebujesz miejsca na zabłocone buty, możesz to zaplanować. Miejsce do spania dla psa, miejsce na rowery, prysznic lub nawet wannę. Wszystko zależy od Ciebie i twoich upodobań.

po trzecie –  KREATYWNOŚĆ

budowa van kamprea, vanlife

Ludzie są różni i różny też jest zasięg ich wiedzy i wyobraźni ale podobno każdy z nas ma w sobie pierwiastek twórczy. Chodzi o to, abyś poszukiwał, próbował i uczył się na błędach. Bądź wiec kreatywny – daj się ponieść wyobraźni i buduj swój dom na kółkach jak tylko zechcesz. Po co trzymać się normy, skoro można stworzyć całkowicie niestandardowego kampera. Słuchaj, przyglądaj się, czuj. Wokół Ciebie jest wiele inspirujących bodźców – zauważ je.

Mogą to być materiały i przedmioty zarówno te zakupione w sklepie budowlanym czy meblowym, jak i wszelkiego rodzaju starocie. Miedziane garnki, mosiężne i ceramiczne misy na zlewy, stare palety na półki, a nawet zasłonki babci – wszystko to świetnie się do tego nadaje i w dodatku ma wyjątkowy wygląd.

Wykorzystanie alternatywnych materiałów nie oznacza, że trzeba iść na kompromisy w kwestii estetyki ale jeśli wolisz bardziej standardowe rozwiązania możesz zrobić zabudowę na zamówienie i uzupełnić to sprzętem dedykowanym dla kamperów.

czwarty powód  –  WYZWANIE

Przeróbka busa na campervana to okazja do sprawdzenia swoich mocnych stron i zdolności, co daje Ci szanse, aby się wzmocnić. Jest to również szereg nowych doświadczeń i dobry sposób na zdobycie nowych umiejętności. Przy małych projektach, takich jak ten, nauczysz się, jak prawidłowo korzystać z narzędzi, jak zbudować łóżko, czy szafkę. Największym wyzwaniem jest jednak zmieścić to wszystko na tak małej przestrzeni.

po piąte  –  SATYSFAKCJA

Cale przedsięwzięcie może okazać się trudne ale doświadczanie radości z patrzenia jak to wszystko się łączy w całość, jest nadrzędne. Nie ma znaczenia, czy coś pójdzie nie tak bo każde małe zniekształcenie wnętrza może być tylko wspomnieniem fajnego projektu, który zrobiłeś. To uczyni go wyjątkowym! A kiedy skończysz swoją furgonetkę, poczujesz ogromną satysfakcje i chęć wyruszenia w drogę.

po szóste  –  ANONIMOWOŚĆ

Ostatnim powodem jest możliwość anonimowego postoju. Niepozornym z wyglądu busem możesz zatrzymać się gdziekolwiek. Zwykle nie jest oczywiste, że jest to kamper, gdy jest zaparkowany na parkingu w mieście czy na poboczu drogi. Daje to możliwość nocowania „na dziko” a nie tylko na kempingach. Mimo że w większości krajów europejskich nie można swobodnie biwakować, dzięki kamperowi który nie rzuca się w oczy możesz parkować i spać w przeróżnych miejscach – w lasach, miastach, na autostradzie czy na plaży.

Samodzielna budowa campervana z blaszaka…

… nie tylko się opłaca ale daje ogromne poczucie satysfakcji i dumy. A to jest coś, czego nie dostaniesz kupując gotowego kampera. Pozwala również poznać tajniki całej furgonetki, więc jeśli później będziesz mieć jakieś problemy, będziesz wiedział, gdzie ich szukać i jak je naprawić! Twój pojazd bedzie całkowicie wyjątkowy – jedyny w swoim rodzaju. Odkryjesz umiejętności, o których nigdy nie wiedziałeś, że masz. Pozwalając popłynąć kreatywnym sokom, myśląc o pomysłowych rozwiązaniach problemów, zaskoczysz się i zachwycisz.

I jeśli nawet się rozmyślisz i nie będziesz chciał lub mógł nim podróżować możesz go np.: wynajmować. Po przeróbce bus będzie również wart więcej, więc będziesz mógł go sprzedać z pewnym zyskiem!

Poza tym samochody kempingowe i kampery montowane fabrycznie mogą być funkcjonalne, ale nie mają duszy. Ręcznie wykonany campervan może być skarbnicą przedmiotów kolekcjonerskich, może być całkowicie neutralny lub cudownie kolorowy – chodzi o to, że masz wybór!

A czy ktoś z was myślał o zbudowaniu kampera? A może ktoś z was już tego dokonał. Podzielcie się z nami.